Tartalomjegyzék
Ismert pontok
Áttekintés
Az alkalmazásban létrehozott POI-k jelentősége a felhasználók számára az ellenőrzési feladatok során domborodik ki. Aktuális pozíciókban a POI-k segítségével gyorsan ellenőrizhető hogy mely járművek/eszközök tartózkodnak egy kiválasztott POI-ban, Kiértékelésben a vizsgált időszakban megtett útvonalak során útba ejtett POI-k vizsgálhatók.
A legfontosabb szerepük a Szabálykezelőben van, ahol a területszabályok létrehozásánál nélkülözhetetlenek a POI-k. Területszabály létrehozható kilépésre, belépésre, bent vagy kint tartózkodásra, és áthaladásra. Az egyedi lekérdezésekben található Érintett ismert pontok lekérdezés segítségével pedig ellenőrizhető, hogy a vizsgált jármű adott időszak alatt hányszor érintette az ellenőrzött POI-t, POI-kat.
Amíg az alkalmazás más térképes felületein csak korlátozottan, addig ebben a menüben teljes körűen kezelhetők a rendszerünkben létrehozott POI-k.
POI létrehozása
POI létrehozása az alkalmazás térképes felületein a jobb egérgomb kattintására megnyíló menüből kezdhető.
Itt két lehetőség áll felhasználóink előtt:
- a Gyors négyzet POI-t választva a kiválasztott lokáció köré a rendszer egy négyzetet rajzol, amelynek a határai módosíthatók,
- a Gyors kör POI-t választva a kezdőpont köré a rendszer egy változtatható sugarú kört rajzol.
A POI határainak kijelölését követően, a kötelező adatok rögzítésére szolgáló ablakban, az adatok kitöltését követően a Mentés gombra kattintva jön létre az új POI.
Bármelyik fajta POI-ról legyen is szó, a mentéshez szükséges információk minden esetben a következők:
- a POI neve
- a POI csoport kiválasztása vagy létrehozása
- a POI címe - ezt az információt a rendszer kör POI létrehozásakor a középpont koordinátáit geokódolva automatikusan kitölti
- a POI megjelenik-e a címfeloldásban - ez azt határozza meg hogy a listákban és táblázatokban megjelenjen-e annak a POI-nak a neve, amelyben a megjelenítendő cím található
- a POI státusza, ami aktív, vagy inaktív lehet.
POI lista, POI szerkesztés
Az Ismert pontok funkció megnyitásakor automatikusan betöltődik a POI-k és POI csoportok listája.
A POI listában látható a POI-k neve, címe, a POI-t tartalmazó csoport neve, valamint a POI státusza, ezen felül az oszlopok tartalma a fejlécre kattintva rendezhető. A lista jobb szélén elhelyezett ceruzára kattintva a térképen szerkesztésre megjelenik a kiválasztott POI, és megnyílik a létrehozásnál megismert szerkesztőfelület is. A (+) gombra kattintva szintén létrehozható POI, a nagyító ikonnal kereshetünk a listában, a két irányba mutató nyíl ikonnal pedig importálhatunk POI-t.
A lista az elsötétített részre kattintással zárható, a képernyő alján található kék színű dokkal újranyitható
A térképes felületen a POI határai, a szerkesztőfelületen pedig a POI neve, csoportja, címe, láthatósága és státusza változtatható. A végrehajtott módosítások a Mentés gombra kattintva rögzülnek a rendszerben, a Mégse gombra kattintva elvetésre kerülnek.
POI csoport lista, POI csoport szerkesztés
A Csoportok nézetben a POI csoportok listája jelenik meg.
A listában a ceruzára kattintva a szerkesztőfelületen a csoport neve módosítható, a ceruza melletti Csoport elemeinek mutatása gombra kattintva a lista az Ismert pontok nézetre vált, az adott csoportban található POI-kat megjelenítve.
POI import
A POI menü kényelmi szolgáltatásként ajánlja a POI-k importálása funkciót, ezzel sok időt takarítva meg a manuális rögzítéshez képest.
Az importáláshoz a következő adatokat szükséges kitölteni:
- Import típusa - jelenleg csak .xlsx formátum választható
- Csoport - amelyik POI-nak az importálandó listában van csoportja, az importálás során abba a csoportba kerül, ha nincs akkor az itt kijelölt csoportba sorolódik.
- Sugár - kör POI esetén a kör sugara, poligon POI esetén a négyzet oldalának hosszát határozza meg
- Címfelodásban megjelenik - azt határozza meg hogy a listákban és táblázatokban megjelenjen-e annak a POI-nak a neve, amelyben a megjelenítendő cím található
- POI típus - az itt kiválasztott POI típust, kört vagy négyzetet (poligont) hoz létre a rendszer az import során
Ezután az importálandó POI-k listáját kell feltölteni, az import kétféle forrást tud kezelni:
- koordináta listát
- címlistát
A listákat .xlsx formátumban várja a rendszer. A tartalmi követelményeknek való megfelelést két letölthető mintafájl segíti, amelyek a sikeres importhoz szükséges fejléceket tartalmazzák.